Gdzie nurkujemy ? Tak naprawdę opisanie wszystkich miejsc, gdzie mieliśmy okazję nurkować zajęło by sporo czasu a lista byłaby długa, ale pokrótce przedstawiamy miejsca gdzie najczęściej nurkujemy w trakcie prowadzenia naszych kursów.

 

Kraków – Kamieniołom „Zakrzówek”

Głębokość max. – 31 m
Odległość od Wrocławia – 295 km
Czas dojazdu z Wrocławia – ok. 3 h
Współrzędne GPS:  50.037180N, 19.911717E 

Na czas trwanie inwestycji tj. do 2023 roku kamieniołom jest wyłączony z użytkowania. Poniższe fotografie stracą swoją aktualność, czy zmiana wyjdzie na lepsze? …..poczekamy, ocenimy. Według planów zagospodarowania terenu, w miejscu zlikwidowanej bazy nurkowej “Kraken” ma powstać centrum sportów wodnych. Czy będzie to tak przyjazne miejsce płetwonurkom jak było do tej pory….. czas pokaże. 

 

Usytuowana na terenie kamieniołomu baza nurkowa zapewnia bogatą infrastrukturę, sanitarną, szkoleniową w postaci kilkunastu wiat służących do klarowania sprzętu i części technicznej ze sprężarkownią. Na terenie bazy działa też punkt gastronomiczny oferujący ciepłe posiłki. Głębokość zbiornika wynosi około 31 metrów co umożliwia przeprowadzanie szkoleń w szerokim zakresie specjalizacji. Zazwyczaj, a w szczególności wczesną wiosną i późną jesienią w zbiorniku panuje doskonała przejrzystość wody, co w połączeniu z promieniami słonecznymi  dostarcza niezapomnianych wrażeń w trakcie nurkowania.

Wody Zakrzówka zamieszkuje też kilka gatunków ryb, duże szczupaki, sumy, czy też jesiotry są częstymi gośćmi w trakcie nurkowań a nurkowanie wśród dużych ławic okoni nie należy do rzadkości. Dla uatrakcyjnienia nurkowania, w zbiorniku zatopione zostały wraki samochodów, samoloty, autobus, wrak statku „Gruby”, wszystkie te atrakcje są w zasięgu początkującego nurka i odwiedzane są przez nas w trakcie kursów.

W czasie II Wojny Światowej w kamieniołomie pracował Karol Wojtyła, późniejszy Papież Jan Paweł II. Fakt ten upamiętniają tablice zamontowane na terenie kamieniołomu. Jedna z tablic zamontowana jest pod powierzchnia wody na głębokości około 7 metrów.

Jaworzno Szczakowa   – Kamieniołom  “Koparki”

Głębokość max. – ok. 19 m
Odległość od Wrocławia – 235 km
Czas dojazdu z Wrocławia – ok. 2.25 h
Współrzędne GPS: 50.228632N, 19.312248E

To jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc nurkowych w Polsce. Do 1997 w miejscu tym wydobywano dolomit, ale w wyniku zaległości za zużytą energię elektryczną upadającym zakładom Dolomitowym „Szczakowa” została odcięta energia elektryczna. W wyniku braku prądu pompy odpowiedzialne za odpompowywanie wód gruntowych przestały pracować i głęboka na 19 metrów niecka została zalana wodą. Pod wodą znalazła się cała infrastruktura z dwiema dużymi na kilkanaście metrów koparkami Skoda.

W 1999 roku powstała pierwsza baza nurkowa, która działała przez kilkanaście lat. W 2014 nastąpiła zmiana właściciela i na obecną chwilę właścicielem terenu jest Konsorcjum Inwestycji Gospodarczych. Po zmianie właściciela, która wymagała od poprzednika doprowadzenia terenu sprzed stanu pierwotnego i rozebrania całej infrastruktury, nowa baza sukcesywnie jest rozbudowywana o nowe udogodnienia dla nurkujących. Pod wodą, poza wspomnianymi koparkami jest sporo pozostałości po infrastrukturze kopalnianej. W roku 2015 jako atrakcja został zatopiony wrak niewielkiego statku „Wilhelm”. W zbiorniku zazwyczaj panuje bardzo dobra przejrzystość wody, co w połączeniu z dobrą lokalizacją przyciąga sporo osób z kraju jak i z pobliskich Czech i Słowacji.

Jezioro Hańcza

Głębokość max. – 108 m

Odległość od Wrocławia – 670 km
Czas dojazdu z Wrocławia – ok. 7,5 h
Współrzędne GPS 54.262440N, 22.818729E

Jest to najgłębsze jezioro w Polsce i jedno z większych na Suwalszczyźnie. Znajduje się na terenie Suwalskiego Parku Krajobrazowego i jest w całości objęte ochroną rezerwatową. Powstało z roztopu wód polodowcowych w głębokiej rynnie, stworzonej przez lodowiec. Przepływa przez nie rzeka Czarna Hańcza. Hańcza jest akwenem oligotroficznym, z charakterem jeziora wysokogórskiego – czyste, przejrzyste, dobrze natlenione wody o skąpych osadach organicznych oraz niewielkiej żyzności, więc doskonałe do nurkowania.

W miejscowości Błaskowizna działa kilka baz nurkowych a nad samym jeziorem jest kilka parkingów z infrastrukturą  pomocną przy klarowaniu sprzętu. Istnieje tez możliwość biwakowania na wydzielonym prywatnym terenie.

Kamionka “Piast” Opole

Głębokość max. – ok. 16 m
Odległość od Wrocławia – 115 km
Czas dojazdu z Wrocławia – ok. 1,5 h
Współrzędne GPS: 50.660539N, 17.946629E

Zbiornik Kamionka Piast to idealne miejsce do rozpoczęcia przygody z nurkowaniem. Łagodnie opadające dno i z reguły dobra widoczność ułatwiają wkroczenie w podwodny świat.

Zbiornik to dawne wyrobisko cementowni, która działała do 1978 roku. Dno zbiornika poprzecinane jest podwodnymi groblami a w okresie letnim bogato porośnięte roślinnością co ma bez wątpienia wpływ na przejrzystość wody.

Na przełomie 2020/2021 teren wokół zbiornika został zrekultywowany, powstały miejsca do wypoczynku, uprawiania sportów i do spacerów. Co najbardziej cieszy płetwonurków, powstało też miejsce przeznaczone do klarowania sprzętu jak i wygodne zejście do wody wraz z pływającym pomostem.

Zbiornik wodny “Krzeszówek” koło Kamiennej Góry

Odległość od Wrocławia – 105 km
Czas dojazdu z Wrocławia – ok. 1.45 h
Współrzędne GPS: 50.711879N, 16.085680E

Zbiornik wodny Krzeszówek to pozostałość po dawnej kopalni piasku kwarcowego. Piasek ten, wykorzystywany był do sporządzania mas formierskich
i rdzeniowych w przemyśle odlewniczym. Powstałe w wyniku wydobycia piasku zagłębienie terenu, po zaprzestaniu wydobycia wypełniło się krystalicznie czystą wodą i tak powstało jedne z atrakcyjniejszych miejsc nurkowym w tej części Polski. Krzeszówek położony jest 10 km od Kamiennej Góry.

Pod wodą, jak i nad sporo pozostałości po infrastrukturze pokopalnianej. W zbiorniku zazwyczaj panuje dobra wizura co w połączeniu z bogatym życiem podwodnym dostarcza wiele wrażeń. W trakcie nurkowania można napotkać duże szczupaki, ławice okoni i duże ilości raków. Jest też zatopiony las
i pozostałości po stalowych urządzeniach służących do wydobywania piasku.

Niestety na terenie Krzeszówka, ani w najbliższej okolicy nie działa żadna baza nurkowa, więc nie ma możliwości naładowania butli, planując kilka nurkowań trzeba wziąć to pod uwagę.
Krzeszówek to też popularne miejsce wypoczynku mieszkańców z pobliskich miejscowości, przez co w okresie letnim robi się tłoczno wokół zbiornika, czego efektem są pozostawiane śmieci.
Pomimo kilku niedogodności, jest to miejsce, które warto uwzględnić na nurkowej mapie miejsc do odwiedzenia.

Morze Bałtyckie – Hel

Odległość od Wrocławia – 640 km
Czas dojazdu z Wrocławia – ok. 6.25 h
Współrzędne GPS: 54.599650N, 18.805348E

Półwysep Helski a dokładniej miejscowość Hel jest miejscem gdzie pojawiamy się po kilka razy w roku. W Helu funkcjonuje kilka baz nurkowych oferujących wszystko to co potrzebne jest by zanurkować na pobliskich wrakach. Bliska odległość otwartego morza od osłoniętej zatoki Puckiej czynią te miejsce idealne do nurkowań wrakowych. W przypadku  nie sprzyjającej pogody i brakiem możliwości wypłynięcia na otwarte morze wówczas nurkujemy w wodach zatoki, które skrywają kilka ciekawych wraków. 

Wraki w okolicach Helu i Jastarni zaczynają się już od 20 metrów głębokości co umożliwia przeprowadzenie nurkowań dla osób posiadających podstawowe stopnie nurkowe. Najczęściej korzystamy z uprzejmości całorocznej bazy nurkowej Lena Diving Baltic, która w całości zaspokaja nasze potrzeby w kwestii nurkowań wrakowych. Do przemieszczania się na wybrane przez nas pozycje nurkowe  mamy do dyspozycji szybką łódź typu RIB.

Chorwacja – wyspa VIS

Odległość od Wrocławia – 1300 km do Split + przeprawa promowa (Split – Vis)
Czas dojazdu z Wrocławia – ok. 20 h
Współrzędne GPS:  43°03’55.4″N 16°11’21.4″E

Ta urokliwa, niewielka wyspa na Adriatyku już podczas naszego pierwszego wyjazdu urzekła nas niesamowitymi widokami, niezwykłą gościnnością mieszkańców, malowniczymi zatokami niczym z bezludnych wysp, a co najważniejsze super warunkami do nurkowania. Wyspa leży około 50 km od Splitu. Podróż promem zajmuje około 2,5 h. Usytuowanie wyspy, w przeszłości sprawiało wiele problemów jednostkom pływającym, wiele z nich, w wyniku błędów nawigacyjnych rozbiło się o jej skaliste wybrzeże.

Duża ilość spoczywających wokół wyspy wraków jak i niewielka odległość od brzegu czynią to miejsce wymarzonym do nurkowania. Na wyspie jest też sporo pozostałości po konfliktach zbrojnych w postaci wielu schronów, bunkrów i stanowisk ogniowych . Od zakończenia II wojny Światowej do rozpadu Jugosławii wyspa była niedostępna dla obcokrajowców.

Niemcy Horka  – Kamieniołom Horka

Głębokość max. – 35 m
Odległość od Wrocławia – 240 km
Czas dojazdu z Wrocławia – ok. 2.20 h
Współrzędne GPS: 51°15’46.0″N 14°14’47.7″E

Nazwa kamieniołomu, a co za tym idzie popularnego w Niemczech nurkowiska pochodzi od pobliskiej miejscowości Horka. Miejscowość ta, znajduje się w blisko miejscowości Kamenz w której to, znajduje się kamieniołom Sparmann. Niewielka odległość pomiędzy kamieniołomami sprawia, że jednego dnia może bez trudu odwiedzić oba te miejsca.
Kamieniołom eksploatowany był do 1974 roku. Po zaprzestaniu wydobycia i wyłączeniu pomp odwadniających, sukcesywnie wypełniał się wodą. Jej poziom w chwili obecnej stale się podnosi i na chwilę obecną głębokość akwenu wynosi ok. 35 metrów.

Na terenie kamieniołomu działa baza nurkowa, wyposażona w całą niezbędną dla płetwonurków infrastrukturę. Jest sprężarkowania z wydajną sprężarką, pomieszczenia socjalne, sanitariaty a wokół bazy jest sporo miejsca do zaparkowania samochodu. Baza dysponuje też miejscami noclegowymi.
Horka znana jest przede wszystkim ze swojej zwykle ponadprzeciętnej widoczności co w połączeniu ze słoneczną pogodą sprawia, że w wodzie rozgrywa się spektakl refleksów świetlnych odbijających się od pionowych ścian kamieniołomu. Wizura od 10 do 15 metrów nie jest tu rzadkością.

Pod wodą znajduje się sporo pozostałości po infrastrukturze kamieniołomu. Jest stacja pomp wraz z fragmentami rurociągów, są fragmenty torowiska i wagoniki kopalniane tzw. Lory. Pomimo znacznej głębokości jest to miejsce, które mogą odwiedzać osoby o różnym stopniu wyszkolenia. Dla osób o małym doświadczeniu są malownicze zatoczki z dużą liczbą atrakcji.
Wejście do wody prowadzi po stalowych schodach, co może niektórym przysporzyć problemów, ale każdemu w miarę wysportowanemu płetwonurkowi poruszanie się po tych schodach nie powinno sprawiać kłopotu.

Niemcy Kamenz – Kamieniołom Sparman

Głębokość max. – 70 m
Odległość od Wrocławia – 257 km
Czas dojazdu z Wrocławia – ok. 2.30 h
Współrzędne GPS: 51°16’54.2″N 14°06’28.9″E

Położony niemal w centrum miejscowości Kamenz kamieniołom Sparmann, jest jednym z najgłębszych kamieniołomem do nurkowania w okolicy. Głęboki na 70m Sparmann wziął swoja nazwę od jednej z firm, która wcześniej korzystała z wyrobiska. Położony jest około 50 km na północny wschód od Drezna. Akwen jest sztucznie napowietrzany, co oznacza, że wizura, czyli widoczność pod wodą są bardzo dobre przez cały rok. Napowietrzanie pomaga również rybom, licznie występującym w tym zbiorniku.

Co jest zwykle typowe w zalanych kamieniołomach, w Sparmannie nurkuje się głównie przy opadających stromo skalnych ścianach. Najmniejsza głębokość wynosi 20m, a największa 70m. Dlatego też, kamieniołom nadaje się do nurkowań szkoleniowych na stopień P2, P3 jak i też stopnie trimixowe. Na brzegu znajduje się przebieralnia, od której do wody prowadzą kamienne schodki. Od krawędzi kamieniołomu do wody prowadzi stabilna metalowa drabina, zakończona w wodzie metalową platformą, na której można spokojnie przygotować się przed skokiem do wody.

Nieopodal przebieralni znajdują się główne zabudowania bazy nurkowej. W głównym budynku znajduje się kompresor, toalety i prysznice oraz bar i kuchnia. Przed barem znajduje się duży taras. W drugim budynku oprócz przebieralni znajduje się również zamykane pomieszczenie na sprzęt i 4 ogrzewane pokoje-domki.

Niemcy Sproitz – Kamieniołom Wetro 

Głębokość max. – 56 m
Odległość od Wrocławia – 225 km
Czas dojazdu z Wrocławia – ok. 2 h
Współrzędne GPS: 51°17’29.1″N 14°45’45.2″E